در قرآن آمده است :

... یا لیتنی اتخذت مع الرسول سبیلا

در این جا سبیلا به طور نكره آمده است ؛ مردم در روز قیامت هیچ چیز ندارند جز این كه

می گویند ما اسم بچه مان حسن و حسین بود و همین نخ باریك این ها را نجات می دهد . این سبیلا یعنی یك راه بسیار مختصر ؛ مانند همین كه نام پسرش را مهدی می گذ ارد .

نگویید نام برادر من مهدی است و برادر خانمم مهدی است بنابراین من نمی توانم نام پسرم را مهدی بگذارم . چطور اگر برادرتان تلفن و تلویزیون و فریزر داشته باشد ، نمی گویید دیگر من نداشته باشم ؟! چه اشكالی دارد كه در همه ی خانه ها فاطمه باشد ؛ مهدی باشد ؟!

موقوفات برای امام حسین و حضرت ابوالفضل (ع) زیاد است ولی درباره ی قرآن و امام زمان (عج) زیاد نیست . برای كتاب هایی كه مربوط به امام زمان (عج) است ، كسی بانی شود ؛ مثلا چند هزار جلد كتاب بخرد و به افراد بدهد . یا این كه یك سری كتاب بخرند و ارزان تر بدهند .

حدیث داریم كه اگر چیزی می خواهی برای بچه ات بخری ، شب جمعه بده كه او با كلمه ی جمعه و یاد امام زمان (عج) آشنا شود .

حدیث تكان دهنده ای دیدم امام فرمودند : من روزی صد بار شما را دعا می كنم . خیلی

بی انصافی است كه آقا روزی صد دفعه ما را دعا كند ، ولی ما یك اللهم كن لولیك هم نگوییم .

معلم از دانش آموزان بخواهد یك انشاء برای آقا (عج) بنویسند . ما در ستاد اقامه ی نماز سه سال است این كار را می كنیم . امسال ششصد هزار انشاء نوشته بودند .

هدیه ها و چشم روشنی ها ، كتاب های پیرامون امام زمان (عج) باشد . هدیه ی هر كس كتابی مطابق نیازش باشد . این ها نمونه ی كار هایی است كه مردم می توانند انجام دهند .

وظایف عقیدتی ـ سیاسی نیرو های مسلح

سردوشی ها در روز نیمه شعبان اعطا شود . نیمه شعبان ، نوع غذا و لباس های پادگان ها فرق كند و مناسب جشن باشد . كتاب های ساده ولی پر محتوایی در نیمه ی شعبان بین كادر ، كاركنان و سربازان به مسابقه گذاشته شود . در همه مراسم های صبحگاهی نام امام زمان (عج) برده شود .

سربازان ، بسیجیان ، پاسداران و ... سربازان امام زمان اند  . این مطلب به آنان گفته شود . این یك نوع تربیت است . قرآن می گوید : ( ... مله ابیكم ابراهیم ... ) ؛ پدر شما ابراهیم است .

در حدیث نبوی آمده است : انا و علی ابوا هذه الامه ... من و علی پدران این امتیم .

اگر من احساس كنم پدرم حضرت ابراهیم پیامبر(ع) است ، چه خواهد شد ؟

اگر انسان احساس كند سرباز امام زمان است ، چگونه خواهد بود ؟ این مسئله خودش یك تلقین است . باید به مناسبت های مختلف از مهدویت سخن گفت .

وظایف مساجد و تكایا

این چراغانی ها و جشن ها را باید به نسل نو منتقل كرد . این خیلی مهم است . همان گونه كه عاشورا دیگ های غذا بار می گذارند ، در نیمه ی شعبان نیز همه ی مردم اطعام شوند . در مساجد نیمه شعبان احیا گرفته شود . در حدیث آمده است ؛ كسی كه شب نیمه ی شعبان تا صبح نخوابد ، آن وقتی كه همه ی دل ها مرده است ، دل او زنده است . اگر همه یك سمت رفتند ، او به سمت دیگر می رود . در دانشگاه تهران ، این كار انجام شد . جمعیت زیادی می آیند . سخنرانی ، مقاله خوانی توسط دانشجویان و ... از برنامه های آنان است .

از بچه ها بخواهیم كه هر كس یك مقاله ای خوب بیاورد و در مسجد بخواند . كمك به فقرا و سالمندان به مناسبت نیمه شعبان . حضرت امام ؛ در نوفل لوشاتو كه بودند روز تولد حضرت مسیح ( علی نبینا و آله و علیه السلام ) برای همه ی همسایه های مسیحی هدیه فرستادند . امام رضا (ع) عید غدیر برای دوستانش انگشتر می فرستادند . در حدیث آمده است : رسول خدا (ص) گاهی گوسفندی را ذبح می كردند و گوشتش را برای خانم هایی كه رفیق حضرت خدیجه (س) بودند می فرستادند . این بزرگداشت است .

ایجاد غرفه های كتاب و نوار های مفید در این زمینه

دعوت از افرادی كه به مسجد نمی آیند . نیمه شعبان وقت خوبی است كه آن ها را به طور خصوصی دعوت كنیم . ممكن است لباس مناسبی برای مسجد نداشته باشد یا خدای نكرده نماز بلد نباشد و بالاخره مشكلی داشته باشد ؛ ولی شیرینی خوردن و شعر گوش دادن كاری ندارد .

 این ها را خصوصی دعوت كنیم و می آیند كلاس هایی نیز در مساجد برگزار كنیم .

نسل امروز حوصله ی مطالعه ندارد . باید مطلب را خلاصه و چكیده به او ارایه كرد . نسلی است كه ساندویچ می خورد ، چون حوصله ی پختن ندارد و اخیرا آب میوه می خورد ، چون

حوصله ی جویدن هم ندارد . از اصول تبلیغ این است كه ببینیم شخص چه قدر حوصله دارد . قرآن می فرماید :

( ... خفف الله عنكم و علم ان فیكم ضعفا ... )

... خداوند به شما تخفیف داد و دانست كه در شما ضعفی است ... .

حالا كه شما ضعیف هستید ، خدا كوتاه می آید  . كار هایی كه ما چاپ كردیم ساده اند . بخشی از كتاب خورشید مغرب نوشته ی استاد محمد رضا حكیمی است كه درباره ی تكلیف ما در عصر غیبت است كه یك میلیون نسخه از آن چاپ شده است . كار هایی هم در سطح آموزش و پرورش انجام می دهیم و به شبكه های صدا و سیما نامه فرستادیم كه اگر می خواهید نیمه ی شعبان را پوشش دهید ، ما مطالبی برایتان می فرستیم كه با هم فكری هم آن ها را كامل می كنیم و رائه می دهیم .

وظایف واعظان و مداحان

واعظان و مداحان باید در میان خودشان انتخابات راه بیاندازند و آن كسی كه در وعظ و خطابه از همه قویتر است انتخاب شود تا مسائل را مستدل و پخته مطرح كنند . سخن رانی های ما باید همین محتوا های قرآنی و حدیث باشد . دعا و حدیث بخوانیم ، دعا را ساده نگیرید .

عوامل سقوط یك جامعه چیست ؟ اگر حوزه و دانشگاه تحقیق كنند ، عصاره ی همه ی رساله های علمی كه در مورد سقوط جامعه نوشته شده ، در صفحه ی آخر دعای ابوحمزه ی ثمالی است كه در مفاتیح الجنان آمده . امام سجاد (ع) می فرماید : خدایا پناه می برم به تو از عوامل سقوط و عوامل سقوط را این گونه می شمارد :

اللهم انی اعوذ بك من الكسل و الفشل و الهم و الجبن و البخل و الغفله و القسوه و الذله و المسكنه و الفقر و الفاقه و كل بلیه ... ؛

خدایا ! من از تنبلی ، ناكامی ، اندوه ، ترس و بزدلی ، بخل ، غفلت ، سنگ دلی ، ذلت و خواری ، بینوایی ، فقر ، نیازمندی و هر مصیبتی به تو پناه می برم ... .

عوامل سقوط یك جامعه : تن پروری ، جهل و بی سوادی ، تفرقه ، غفلت ، عیش ، فقر و ... است .

وظایف نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها

در كتاب معارف دانشگاه به مسئله ی حكومت جهانی آینده توجه شود . متاسفانه در مباحث معارف دانشگاه دو مورد دیده نمی شد : یكی بحث نماز و دیگری امام زمان (عج) ؛ نه عمود دین و نه قطب عالم هستی . اخیرا بخشی از كتب معارف دانشگاه را به بحث نماز و مسئله ی حكومت جهانی اختصاص داده اند .

كتاب های مفید را با نرخ ارزان در اختیار دانشجویان بگذاریم . از دانشجویان خوش قلم تقاضا كنیم كه مسئله‌ی مهدویت را با استفاده از استعداد خود بیان كنند .

در خوابگاه ها ، دعای ندبه و سخنرانی هایی درباره ی امام زمان (عج) انجام شود . بروشور های مفید در شمارگان بالا منتشر شود . اردو های زیارتی موضوع پایان نامه ها و پاسخ به سوالات در این زمینه باشد . جشن فارغ التحصیلان دانشگاه در نیمه شعبان برگزار شود .

آشنا كردن دانشجویان با انواع كتاب هایی كه مربوط به امام زمان (عج) است در قالب نمایشگاه كتاب های مهدویت . ایجاد یا تقویت كانون های فرهنگی كه به اسم آقاست .

وظایف اداره ی اوقاف

هیئت امنا ها باید متشكل از اقشار مختلف باشند ؛ دانشگاهی ، نسل نو ، خانم ها و ... .

این كاشی كاری ها كه به آن هنر معماری می گویند ، هیچ كس نمی تواند آن را بخواند . در كاشی كاری ها باید روایات مربوط به امام زمان (عج) با خط خوانا نوشته شود .

در نیمه ی شعبان ، بخشی از امكانات و بودجه های اوقاف درباره ی امام زمان (عج) باشد . تابلو های جذابی در امامزاده ها می توان نوشت . مسجد جمكران باید سر و سامان بگیرد . جمكران مال خود امام (عج) است . در هفته صد ها هزار نفر به خاطر امام زمان (عج) به جمكران می آیند . نام گذاری مكان های مذهبی موقوفه به نام زمان (عج) .

وظایف حوزه ، سازمان و دفتر تبلیغات اسلامی

خرافه زدایی از مسئله ی مهدویت وظیفه ی حوزه است . امروزه بازار خرافه داغ شده است . هر طلبه سالی یك كتاب در مورد آقا مطالعه كند . كتاب های مناسبی در این زمینه نوشته شده است .

بیشترین چراغانی ها باید در خانه ی علما باشد . ما با لباسی كه پوشیده ایم افتخار می كنیم كه سرباز امام زمان (عج) هستیم . چراغانی مدرسه ی فیضیه باید بیش از قصابی ها و نانوایی ها باشد ؛ چون ما منسوب به اما زمان (عج) هستیم .

آشنایی با مؤسساتی كه مربوط به آقا هستند . مؤسساتی كه برای آقا تحقیق می كنند . انتقال تجربه خیلی مهم است . آشنایی با شبهات برای پاسخ گویی بدان ها امری بسیار ضروری است .

مردم را دعوت كنیم كه برای امام زمان صدقه بدهند . ناخدای كشتی هستی امام زمان (عج) است . برای سلامتی امام زمان باید صدقه داد . آقا وقتی می بینید برای سلامتی اش صدقه می دهم ، در حق من دعا می كند ؛ چرا كه قرآن می فرماید : ( و اذا حییتم تبحیه فحیوا با حسن منها ) ؛

هر گاه به شما تحیت گویند ، پاسخ آن را بهتر از آن بدهید ... .

اگر من برای آقا كاری كنم ، ایشان حتما به من لطفی می كند .

سازمان و دفتر تبلیغات باید تهیه و توزیع مواد علمی ، كتاب و مجلات را انجام دهند ؛ بدین صورت كه آمار طلاب را داشته باشند و هر سال به مناسبت های مختلف ، مثلا نیمه ی شعبان ، آخرین كتاب ها را مجانی برایشان بفرستند ؛ زیرا روحانی در نقاط دور دست از كجا بداند كه چه كتاب هایی چاپ شده است .

باید محققین را شناسایی كنند . معنای سازمان همین است . ممكن است محققی باشد كه كسی هم او را نشاسد و تاكنون چهل ـ پنجاه جلد كتاب خوب نوشته باشد . آقای قریشی در ارومیه 45 جلد كتاب مفید نوشته است و ناشناخته هم هست .

باید بگوییم هر كس مقاله ی تحقیقی دارد ، بفرستد و ما باید او را یاری كنیم و از آنان یاری بطلبیم . ما در ستاد اقامه ی نماز همین كار را كردیم . گفتیم هر كه شعر خوب دارد بفرستد ؛ بیش از هزار شعر خوب جمع شد . دفتر و دستك هم نمی خواهد . اگر از مردم یاری بطلبیم خودشان چیز های خوبی می فرستند .

اعلام كردیم ؛ شیرین ترین نمازی كه خوانده اید كدام بوده است و آن را برای ما بنویسید . چند گونی نامه آمد . در این نامه ها ، نامه هایی بود كه اگر همه ی مخ های صدا و سیما و حوزه و دانشگاه فكر كنند چنین مطلبی نمی توانستند بنویسند .

نامه ای از یك دختر یازده ساله است ؛ دختر یازده ساله ای هستم . با اتوبوس با پدر و مادرم مسافرت می كردم . روی پا ایستاده بودم . دیدم خورشید كم كم غروب می كند . گفتم : بابا نماز نخواندم . گفت كه باید بخوانی اما الان كه توی بیابان نمی شود نماز خواند . گفت : بنشین ، حرف نزن ، چهل تا مسافر به خاطر تو نمی ایستند ؛ ماشین را كه نگه نمی دارند . گفتم : بابا خواهش می كنم شما با من مخالفت نكنید من نماز می خوانم . قبول كرد یك شیشه آب آوردم . یك سطل زیر صندلی اتومبیل بود . شاگرد شوفر گفت : دختر چه كار می كنی ؟ گفتم : من می خواهم وضو بگیرم و مطمئن باش نمی گذارم آب توی اتوبوس بچكد .

راننده از آینه نگاه كرد و گفت : دختر چه می كنی ؟ گفتم : آقا وضو می گیرم و نمی گذارم آبش بچكد . گفت : من اصلا به احترام تو می ایستم . راننده ایستاد . پیاده شدم رفتم پایین و نماز خواندم . بعضی از مسافران كه نماز نخوانده بودند و شاید نمی خواندند یكی یكی پایین آمدند و آن ها هم نماز خواندند . این شیرین ترین نمازی بود كه خوانده ام . این دختر با این كار امام  مردان و زنان سالخورده شد . قرآن هم همین را می خواهد بگوید  :

( ... وجعلنا للمتقین اماما ... )  .... و ما را برای پرهیزكاران پیشوا گردان ... .

ما امام لازم داریم . لازم نیست كه امام حتما رهبر انقلاب و ... باشد .

ایجاد نمایشگاه هایی از كتاب های مفید نیز در این زمینه كار خوبی است . می توانیم در نیمه شعبان هم یك اعزام یكی ـ دو روزه از طلاب به سطح مناطق كشور داشته باشیم . این ها كار سازمان تبلیغات است .

صدا و سیما را باید حوزه تغذیه كند . نیمه ی شعبان رابطه برقرار كند كه آقا ما افراد مختلفی داریم كه می توانند صحبت كنند . جلوگیری از نقل مطالب سست درباره امام زمان (عج) ؛ كتاب هایی چاپ می شود كه باید از چاپ آن ها جلوگیری كرد . اهدای جوایز برای كسانی كه تلاش های برتری داشته اند برای طلاب جوان و آشنایی و تربیت آن ها با مسائل و شبهات جدید .

برگزاری نشست ها و حتی كنگره های جهانی و دعوت شخصیت های جهانی . امداد ها و حمایت هایی كه آقا از بزرگان كرده و ... باید برای طلاب جوان گفته شود . همه ی طلبگی نباید درس و كلاس و امتحان باشد . در اسكناس یك نخ است كه آن نخ به آن ارزش می دهد . آن نخ فراموش نشود .

تشویق طلاب برای چراغانی ؛ بعضی طلاب حاضرند صد تا مقاله بنویسند ، ولی حاضر نیستند یك چراغانی كنند . طلبه باید عاشورا سینه بزند ، بلد باشد گوسفند بكشد ؛ این كار ها را هم بكند . این مسئله ی مهمی است . حضرت ابراهیم ( علی نبینا و آله و علیه السلام ) تبر دست گرفت . حضرت موسی یك سیلی زد و طرف مرد . گاهی وقت ها باید یك رگی در طلبه ها باشد  .

سخن پایانی

 در حرم امام رضا (ع) شخصی از من پرسید : آقای قرائتی چند سال است طلبه ای ؟ گفتم من از چهارده سالگی طلبه شدم . الان خیلی سال است . گفت : امیرالمؤمنین (ع) وقتی یارانش را می دید ، لذت می برد ، آیا شما به گونه ای هستید كه وقتی حضرت مهدی (عج) نگاهتان می كند ، لذت ببرد ؟ گفتم نه ؛ من چنین توقعی هم ندارم ؛ اما همین كه از ما غم زده نشود كافی است . این حرف را زد و رفت ولی مرا منقلب كرد كه واقعا حضرت مرا دوست دارد یا نه ؟

ما از در خانه ی امام زمان (عج) دوری نكنیم . آیت الله وحید خراسانی جمله ای گفت كه من خیلی تكان خوردم . گفت : اگر به یك سگ چند تا استخوان چرب بدهی ، هر چه هم سنگ به او بزنند ، هیچ وقت از در خانه ی صاحبش كنار نمی رود . ما كه سهم آقا را خوردیم ، نكند چند تا متلك بشنویم و از در خانه ی صاحب مان كنار رویم و امام زمان (عج) را رها كنیم . به لباس خودمان عشق بورزیم ؛ به طلبگی مان افتخار كنیم .

مردم كره ی زمین سه دسته اند ؛ یا تولید می كنند یا توزیع یا مصرف . زنده باد طلبه كه اگر مخش كار كند و قوی باشد ، تولید علم می كند . اگر مخی نداشته باشد كه فكر تولید كند ، تولیدات دیگران را یاد می گیرد و توزیع می كند . اگر نه فكر داشت نه بیان باز یاد می گیرد و خودش عمل می كند و خوش به حال كسی كه هم مخ داشته باشد و هم زبان و هم عمل كند .

عالم ینتفع بعلمع افضل من سبعین الف عابد ؛ عالمی كه از علمش استفاده می شود بهتر از هفتاد هزار عبادت كننده است . عالم با مخش تولید علم می كند ، با زبانش توزیع علم و با دست و پایش عمل می كند .

خدایا ما را نسبت به امام زمان وفادار قرار بده ، ایمانی بده كه هر حادثه ای پیش آمد ما را از امام زمان دور نكند .

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 13 تیر 1390    | توسط: پایگاه شهید احمد طالبی    |    |
نظرات()