نیمه شعبان را چگونه بزرگ بداریم
امام زمان (عج) فرمودند: "اما الحوادث الواقعه فارجعوا فیها الی رواة احادیثنا فانهم حجتی علیکم و انا حجة الله ــ در مسایلی که برایتان رخ می‌دهد به فقهاء مراجعه كنید چراكه آنان حجت من بر شمایند و من حجت خدایم".

1388/00/00

مسجد مقدس جمکران ؛ افراط‌ها و تفریط‌ها
به قلم: ع. حسینی عارف (سردبیر خبرگزاری اهل‌بیت علیهم السلام ـ ابنا)

1387/05/20

برداشت‌های غلط مردم از غیبت و انتظار / مصاحبه با بانوی نوشیعه‌ی آلمانی
شاید اگر این مقدمه را نخوانید تصور كنید پاسخ‌دهنده به سؤالات، طلبه‌ای از حوزه علمیه است كه سالیان طولانی دود چراغ خورده و در راه كسب معارف الهی زحمت كشیده است ؛ اما... بله، كسانی هستند كه یك‌شبه ره صد ساله بروند ؛ كسانی كه با پشت پا زدن به تمامی علایق مادی، راه حق را برگزیده‌اند ؛ كسانی كه "مسلمان یا شیعه‌ی شناسنامه‌ای" نیستند... «استفی نجدی» از این زمره است ، بانویی آلمانی كه با تشرف به اسلام، مذهب تشیع را برگزید و اینك در خیل منتظران حضرت عشق (عج)‌ حضور دارد. .................. به كوشش: زینب شاه‌علی ـ مهدی مهاجر ـ خلیل‌حسین حسینی

1388/00/00

ویژگیهای فردی عصر ظهور از دیدگاه شهید مطهری
سید سعید حسینی (دانش‌آموخته حوزه علمیه قم و كارشناس ارشد فلسفه)

1388/00/00

اعتقاد به مصلح موعود(عج)، محور اتحاد مسلمانان
چكیده: مقوله مهدویت در تصور آگاهانه اسلامی به تلاشی هدفمند برای انتظار و جهادی بیدارگر تبدیل شده است كه منتظران را برای قدم نهادن در عرصه جهاد و تربیت درونی كه همان جهاد اكبر و مبارزه با شیطان و نفس اماره است، رهبری می‌كند. این نوشتار با نظر به سابقه مسئله مهدویت در قرآن، احادیث نبوی و گفتار اهل‏بیت(ع) و با نگاهی به دیدگاه‌های عالمان متأخر و متقدم اهل‏سنت در این باره، به بررسی زمینه‌های مورد اتفاق مسلمانان در مسئله مهدویت می‌پردازد. نگارنده، در این باره از اتفاق‏نظر در قطعیت برپایی حكومت مهدی(ع)، وحدت نظر در جهانی بودن حكومت‌ مهدوی و یكسانی آراء درباره برخی كیفیات و علائم ظهور به عنوان زمینه‌های مورد اتفاق مسلمانان در مسئله مهدویت نام می‌برد و بر این اعتقاد پای می‌فشارد كه وجود این عرصه‌های عمده اتفاق‏نظر، در نهایت به امر تقریب مذاهب اسلامی خواهد انجامید. این نوشتار در نهایت از امت‌ اسلامی می‌خواهد كه به دلیل اهمیت مقوله مهدویت و خطری كه این مسئله برای منافع و ماهیت دشمنان اسلام به همراه دارد، به توطئه‌های زیركانه آنان علیه اعتقاد به مهدویت در اشكال قدیم و جدید آن توجه كافی داشته باشند.

1388/00/00

گریه نه، شیعه غروری ازلی می‌خواهد...
محمودرضا برامكه

1388/00/00

در انتظار فجر عدالت
به قلم: عباس جعفری (دانش‌آموخته حوزه علمیه قم و دبیر شورای كتاب مجمع جهانی اهل‌بیت علیهم السلام)

1388/00/00

مهدویت و جهانی‌شدن
به قلم: سید جواد میرخلیلی (پژوهشگر در حوزه ادیان و مذهب) .............................. چکیده: با توجه به اهمیت بحث از مهدویت و همچنین تخصصی‌تر شدن و نگرش‌های عمیقتر نسبت به مسأله مهدویت و نیز جایگاه مهم موضوع جهانی شدن به منزله یک پدیده، فرایند و یا ایدئولوژی، نویسنده در این نوشتار در پی این است تا با پرداختن به این دو موضوع اساسی و مفهوم‌شناسی آن دو، نسبت بین این دو را بررسی كند. از طرفی با پرداختن به آن نوع طرز تلقی از جهانی شدن که با مهدویت، سازگار است، به جنبه‌‌های گوناگون آن می‌پردازد و از سوی دیگر، به ابعاد ناسازگار با مهدویت نیز پرداخته می‌شود.

1388/00/00

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 13 تیر 1390    | توسط: پایگاه شهید احمد طالبی    |    |
نظرات()